Jubileusz 25-lecia Stowarzyszenia „VIDES” w Polsce

Podziel się

28 maja 2023 roku, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w Centrum Jana Pawła II w Krakowie mieliśmy radość świętowania Jubileuszu 25-lecia obecności Stowarzyszenia „VIDES” W Polsce. Swoją obecnością zaszczyciły nas licznie zgromadzone osoby, mające na różny sposób swój wkład
w rozwój Stowarzyszenia na przestrzeni tych 25 lat. Gościem szczególnym była s. Maria Grazia Caputo, założycielka VIDES na poziomie międzynarodowym, która przed 25 laty towarzyszyła nam także u początków powstawania Stowarzyszenia w Lublinie. 

Spotkanie rozpoczęła uroczysta gala, podczas której mogliśmy z wdzięcznością spojrzeć na historię „VIDES”  w Polsce oraz uwielbić Boga za ogrom łask, których udziela bezustannie każdemu z nas. Siedem osób, w różny sposób obecnych w życiu Stowarzyszenia, podzieliło się z nami swoimi świadectwami opartymi na siedmiu formułach JA JESTEM, pochodzących z Ewangelii według św. Jana. S. Emilia Wrona dała świadectwo pierwszych kroków „VIDES” w Polsce. Pani Karina Czyż podzieliła się z nami swoim doświadczeniem wolontariatu lokalnego, ogólnopolskiego i międzynarodowego. Kleryk Krystian Szornel zaświadczył o towarzyszeniu Sióstr, które odegrało bardzo ważną rolę w rozeznawaniu Jego powołania. Pan Franciszek Siwiec, wieloletni darczyńca ciast na kiermasze w Tarnowskich Górach, podzielił się swoją radością bycia obdarowanym i obdarowywania innych. Pani Danuta Grimaldi dała świadectwo działania Boga w procesie pisania ikon. Pani Julia Kalinina i s. Anna Zainchkovska dziękowały za współpracę polsko – ukraińską. Na koniec Elisabetta Grimaldi dała świadectwo wolontariuszki, którą radość innych zapaliła do tego, by na nowo zaangażować się w działalność Stowarzyszenia. Te osoby, które stały się przedstawicielami nas wszystkich, to nasze ewangeliczne 5 chlebów i 2 ryby, które po raz kolejny, w dzień tego Jubileuszu, oddaliśmy w ręce Boga, by je błogosławił i karmił nimi tłumy.

Podczas gali mieliśmy też okazję, by wrazić naszą wdzięczność 25 osobom szczególnie zaangażowanym w działalność Stowarzyszenia wręczając, wraz ze statuetką, akt nadania tytułu Członka Honorowego Stowarzyszenia „VIDES” w Polsce.  Dziękujemy za przyjęcie tego wyróżnienia i obiecujemy naszą wdzięczną modlitwę! Naszą wdzięczność wyrażamy także wszystkim osobom, które skierowały do nas słowo osobiście, bądź drogą elektroniczną. Wszystko, co nam dziś zostawiliście odczytujemy jako zaproszenie do tego, by pogłębiać naszą videsową tożsamość oraz by być więcej i głębiej w następnych latach obecności Stowarzyszenia na polskiej ziemi.

O godzinie 14.00 uczestniczyliśmy w Sanktuarium Jana Pawła II w uroczystej Eucharystii, którą sprawował ks. Mirosław Kosiec, SDB. Modliliśmy się z wdzięcznością za otrzymane, na przestrzeni tych 25 lat, DOBRO, oddając jednocześnie w Ręce Opatrzności to wszystko, co przed nami. Towarzyszył nam piękny śpiew chóru „Młodzi Duchem”, któremu jestem bardzo wdzięczna za tę posługę.

Obchody Jubileuszu zakończyło rodzinne spotkanie (w wielu przypadkach po wielu latach!) z ważnymi dla nas osobami.

Niech Bóg będzie uwielbiony w każdym Człowieku, w każdym naszym działaniu, w  każdej chwili, która była i jest naszym udziałem. Chwała Panu!

s. Justyna Brzuchnalska

Podziel się