Świety Jan Bosco w Oświęcimiu!

Podziel się

Od 15 do 18 sierpnia w Oświęcimiu młodzież salezjańska wraz z całą rodziną salezjańską  zgromadzili się na peregrynacji relikwii ks. Jana Bosco. Spotkanie to było Salezjańskim Świętem Młodych i nosiło tytuł ,,Spełniony sen”.  W tym gronie znalazła się również grupa wolontariuszy  Stowarzyszenia VIDES.

W pierwszym dniu spotkania ,,Spełniony sen” młodzież uroczyście przywitała swojego patrona oraz uczestniczyła w Mszy Świętej podczas, której Święty Jan Bosco  został także patronem miasta Oświęcim. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup orydnariusz diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Wieczorem młodzież obejrzała spektakl teatralny pt ,, Spełniony Sen” , przygotowany przez teatr ITP z Lublina.  Przedstawienie ukazało sny księdza Bosco.

Drugi dzień młodzież  rozpoczęła od wysłuchania dwóch konferencji. Pierwszą konferencję pt:,, Milowe kroki salezjanów w Polsce” wygłosił salezjanin ks. Jarek Wąsowicz.  Drugą ,, Wychowanie sprawą serca” przedstawił salezjanin ks. Adam Paszek. Następnie odbył się panel dyskusyjny zatytułowany ,, Niespełniony sen, czyli gdzie dzisiaj chadzałby ksiądz Bosco? ” Salezjanie, Salezjanki i przedstawiciele młodych odpowiadali na to pytanie jak i na wiele innych pytań  zadawanych przez uczestników panelu dyskusyjnego.  Kolejnym punktem tego dnia były Ogólnopolskie Salezjańskie Mistrzostwa w Chusteczkę, ulubioną grę księdza Bosco. Walka o ten tytuł była niesamowita i tak w kategorii chłopaków tytuł ten  zdobył Jacek Wendler z Garbowa zaś w kategorii dziewczyn nowicjuszka siostra Joanna Mozarzewska. Po mistrzostwach młodzież zwróciła uwagę na swoich rówieśników, którzy powiedzieli bogate  i piękne świadectwa dotyczące ich spotkania z ks. Bosco. Następnie był czas na Adorację w ciszy oraz skorzystanie z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Za przygotowanie do spowiedzi odpowiedzialny był  ks. Andrzej Gołębiowski.  Czas na refleksję i pojednanie się z Bogiem był po to, by  jak najpełniej przeżyć Eucharystię w 198 urodziny ks. Bosco, której przewodniczył ks. Inspektor Dariusz Bartocha. Uczestnicy Mszy Świętej otrzymali urodzinowe krówki od Jubilata, a uczestnicy ,,Spełnionego snu” dodatkowo kiełbaskę z grilla.  Po kolacji młodzież bawiła się a czas umilał im zespół ,, Porozumienie” .  W Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych trwało całonocne czuwanie przy relikwiach ks. Bosco. Każdy kto chciał mógł towarzyszyć tej nocy Świętemu.

Trzeci dzień również  był bardzo interesujący. Przed południem młodzież uczestniczyła w konferencjach, które przygotowali przedstawiciele rodziny Salezjańskiej . Konferencję ,, Medialne pułapki ” przygotował ks. Przemek Kawa Kawecki, ,,W żywiole piękna” ks. Tomek Kiju Kijowski, ,, Doświadczyć wspólnoty”  ks. Piotr Loro Lorek,  ,,Kierownictwo duchowe” siostra Lidia Strzelczyk zaś ,,Granice intymności” małżeństwo  Dorota i  Rafał Szczukoccy.  Przed południem młodzież także wzięła udział w Jarmarku Salezjańskim gdzie prezentowały się różne grupy i inicjatywy salezjańskie. Kolejnym ważnym wydarzeniem tego dnia była Eucharystia podczas, której sześciu młodych kleryków salezjańskich powiedziało Bogu ,,tak” na zawsze. Krzysztof Cepil, Robert Gajewski, Marian Gruszczyk, Paweł Kosowski, Mateusz Koziołek oraz Bartosz Majchrzak złożyło śluby wieczyste na ręce ks. Marka Chrzana Radcy Generalnego i głównego celebransa Eucharystii. Po uroczystej Mszy Świętej, odbył się kolorowy marsz podczas , którego ks. Jan Bosco został odprowadzony do granic Oświęcimia. Po powrocie do Zakładu Salezjańskiego odbyły się koncerty zespołów takich jak Maleo Reggae Rockers, Love Story, Propaganda DEI, zaś po koncertach i błogosławieństwie uczestnicy ,,Spełnionego Snu” pożegnali się puszczając iskierkę.

Kolejnego dnia był już tylko czas na spakowanie swoich walizek i rozjazdy do swoich miejscowości. Obecność Świętego Jana Bosco w Oświęcimiu i Salezjańskie Święto Młodych było niesamowitym przeżyciem. Każdy z uczestników będzie nosił długo w sercu wszystkie doświadczenia i wspomnienia.

Podziel się