Wrażenia po Kongresie Vides!

Podziel się

Młodzi poznawali problemy świata

[singlepic id=119 w=320 h=240 mode=web20 float=left]

W dniach 31.10-05.11.2012 roku we Włoskim miasteczku Trevi, położonym w pobliżu Asyżu, odbywał się X Międzynarodowym Kongres Wolontariuszy VIDES. Wzięło w nim udział ponad 200 wolontariuszy z 35 krajów z 4 kontynentów. VIDES Polska był reprezentowany przez grupę 10 osób: siostry Salezjanki – s. Halinę Koćwin i s. Teresę Mikiciuk oraz wolontariuszy: Karinę Czyż, Sylwię Guz, Adama Jędrzejewskiego, Weronikę Juroszek, Annę Kędzior, Małgorzatę Kotowska i Wojtka Maśkę i Renatę Tyman.

 

„Spotkał nas ogromnym zaszczyt móc reprezentować Polskę wśród tak wielu innych krajów, wśród ludzi różnych ras. Byliśmy dumni, kiedy przyszło nam odśpiewać swój hymn narodowy i wnieść na salę biało-czerwoną flagę, która stała potem wśród 35. innych flag” – mówią wolontariusze.

Tegoroczny Kongres miał charakter bardzo uroczysty, ponieważ VIDES obchodzi 25-lecia swojej działalności. Obecni byli jego założyciele S. Maria Grazia Caputto oraz obecni dyrektorzy zarówno ze strony ZgromadzeniaCórek Maryi Wspomożycielki (Sióstr Salezjanek) jak i świeckich wolontariuszy. Kongres to czas i miejsce przede wszystkim na dzielenie się swoimi doświadczeniami pracy, prezentowanie dzieł, którymi się zajmujemy, ale również poruszanie codziennych problemów i trudności jakie napotykamy. VIDES Polska na forum zaprezentował zebranym swoje owoce w pracy w ramach wolontariatu międzynarodowego w Kamerunie.

Oprócz licznych wykładów i prelekcji o życiu społecznym na każdym kontynencie, wolontariusze każdego dnia spotykali się w mniejszych grupach, aby dogłębniej przypatrzyć się pewnym zagadnieniom. Wolontariusze z Polski pracowali w grupach razem z filipinkami, mieszkańcami Kenii, Włochami, Brazylijczykami, przedstawicielami Wielkiej Brytanii i wielu innych. Spotkania w węższym gronie pozwoliły na nawiązanie bliższego kontaktu z tymi wolontariuszami, bezpośredniej wymiany doświadczeń oraz na zaplanowanie wspólnych przedsięwzięć. Tradycją Kongresów VIDES są wieczory – Święta Narodów” -czas na wspólną integrację, poprzez prezentowanie tańców, przedstawień i śpiewów specyficznych dla poszczególnych kultur. Młodzież z Polski zaprezentowała się w strojach ludowych istebniańskich oraz zatańczyła jeden z tańców regionalnych.

Piękną tradycją naszych spotkań jest także „Stół Solidarności” – gdzie uczestnicy przywożą produkty z własnych krajów i podczas całego trwania kongresu są sprzedawane – dochód z tej inicjatywy przeznaczony jest na pomoc dla krajów i grup VIDES  potrzebujących pomocy i wsparcia. Na zakończenie X Międzynarodowego Kongresu Wolontariuszy VIDES, została odprawiona Eucharystia w Bazylice Św. Franciszka w Asyżu. Celebrował ją specjalnie dla nas ks. Pascal Chavez – Ks. Generał Księży Salezjanów (czyli następca św. Jana Bosko).

X Kongres VIDES był kolejną okazją do konfrontacji jak można włączać się w życie społeczne swojego kraju, dążąc tym samym do tworzenia środowiska bardziej sprawiedliwego, miłosiernego, pełnego dobrych wartości.

„Doświadczenie zdobyte podczas spotkania setek innych młodych ludzi, którzy chcą tak jak my tworzyć lepszy świat, dbając o najbardziej potrzebujących, zapadnie nam w pamięci na długie lata i będzie motorem napędowym do dalszych działań, do nie poddawania się napotykanym trudnościom i przeciwnościom.”

Pragniemy serdecznie podziękować ludziom, którzy wsparli finansowo potrzeby wyjazdu, a byli to: Zdzisław i Leszek Legierscy- firma „Legierski”, Zbigniew Kukuczka, firma „Lys Fusion”, Stanisław Zowada- firma „Stolor”, Radni Gminy Istebna oraz Urząd Gminy Istebna, a ponadto firmy i sponsorzy indywidualni z Lubelszczyzny: Herbapol, Volmar Apis,

Dużą pomoc i wsparcie otrzymaliśmy od p. Piotra Pogona, p. Katarzyny Szafran, Agaty Frankowskiej …….oraz firmy włoskiej Elite Club Vacanze z Rzymu. Wszystkim tym Osobom bardzo dziękujemy… bo przyczynili się do budowy kolejnego mostu …

[nggallery id=6]

Podziel się