Warsztaty z pisaniem Ikon 2023

Podziel się

W roku 2023 odbyły się dwa spotkania z pisaniem ikon: 28.04.-01.05. w Krakowie oraz 10-12.11. w Garbowie (koło Lublina), w których wzięło udział prawie 40 osób. Podczas warsztatów majowych pisaliśmy Ikonę Lyuby Yatskiv, którą można by zatytułować „Wcielone Słowo”. Niesie ona w sobie dwa typy ikon: Hodogetrię: Maryję wskazującą na Jezusa oraz Eleusę: Maryję, Matkę czułości.

Podczas warsztatów jesiennych pochyliliśmy się natomiast nad ikoną i Księgą Proroka Jonasza.

Ponadto w roku 2023 w Krakowie były kontynuowane „ikonowe wtorki”, w których uczestniczyło ok. 20-25 osób.

Nowością była propozycja skierowana do klas maturalnych i przeżyty wraz z młodymi projekt pisania ikon podczas katechezy w ciągu roku szkolnego. Dzięki temu każdy z maturzystów ukończył naszą szkołę z własnoręcznie napisaną ikoną.

O tym, że spotkania z pisaniem Ikon są dla nas wszystkich ważne, możemy się przekonać ze świadectw osób w nich uczestniczących:

Warsztaty z ikoną były dla mnie długo wyczekiwanym przeżyciem i nie zawiodłam się, a wręcz przeciwnie otrzymałam więcej aniżeli się spodziewałam. Były one dla mnie miejscem oderwania się od codziennego życia, które jest pełne pośpiechu i chaosu. Pozwoliły na złapanie dystansu wobec problemów oraz na „naładowanie baterii” potrzebnych dla sprostania wyzwaniom, które przede mną. Spotkanie umożliwiło poznanie i pogłębienie wiedzy dotyczącej warsztatu pisania ikon oraz ku zaskoczeniu wielu ludzi pokazało, że napisanie ikony w trzy dni jest możliwe. Strona techniczna była niezwykle pouczająca i wartościowa, jednak ogromną wartość miało poznanie z ludźmi, którzy uczestniczyli w warsztatach. Mogę śmiało stwierdzić, że podczas spotkania stworzyliśmy wspólnotę opartą na życzliwości, wyrozumiałości i zaufaniu. Świadectwa osób z Ukrainy, które znalazły schronienie w naszym kraju pozwoliły mi lepiej zrozumieć sytuację, w jakiej się znalazły, patrzeć na tą sytuację z większą empatią i zrozumieniem. Spotkanie było dla mnie wyruszeniem na pustynię duchową, której tematyka była poruszona, a aspekt milczenia nabrał innego znaczenia w moim osobistym słowniku.”

„Jestem niezmiernie szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w tych warsztatach i mam nadzieję, że przyniosą one w moim życiu dobre owoce. Niektóre z nich są już widoczne, a nad innymi staram się jeszcze pracować. Życzę sobie oraz innym, aby to nie było ostatnie tego typu spotkanie, bowiem jest ono przestrzenią do kształcenia technicznych umiejętności, dobrym miejscem na przemyślenie pewnych spraw oraz miejscem integracji, stworzenia wspólnoty z innymi ludźmi.”

Na początku jest biała deska… Patrząc na jej biel, planuję co i jak zrobię, w jakiej intencji.  A potem wystarczy jedno zdanie Siostry, jeden slajd podczas konferencji i wszystko się zmienia. Nagle zamiast bieli deski pojawia się wspomnienie, myśl, intencja, emocja. I nagle rozumiesz, że Pan Bóg mówi czasami poprzez innych ludzi. Że czasami milczenie jest bardziej wymowne niż słowa. Że czasami nie trzeba słów, wystarczy sama OBECNOŚĆ. Warsztaty to czas na wyciszenie, refleksję, modlitwę, ale też na radość z obecności innych osób, wspólne przeżywanie emocji. To duma i wdzięczność, że mimo wcześniejszych wątpliwości, dałam radę. No i WSPANIAŁA opieka ze strony Sióstr – Ich uśmiech, życzliwość, opieka i troska – w każdym wymiarze. Bóg zapłać za ten BŁOGOSŁAWIONY CZAS!”

Podziel się