Uroczysty Jubileusz VIDES w Trójwsi

Podziel się

W sierpniu 2006 roku w Trójwsi Beskidzkiej odbyła się pierwsza taka akcja wakacyjna, gdzie młodzież pod opieką sióstr salezjanek animowała czas wolny dzieciom. To oni sami wszystko przygotowali, począwszy od rozmów z lokalną władzą i proboszczami, a skończywszy na przygotowywaniu posiłków dla dzieci. Po dziś dzień każdy, kto pamięta akcję wakacyjną „Pokój to skarb w Twoich rękach” ma z nią wiele pięknych wspomnień i jest ona wciąż żywa w ich pamięci. Czasem trudno uwierzyć, że od tych pierwszych spotkań z VIDESem minęło już … 10 lat.

 

Był to czas, kiedy VIDES nie próżnował – cyklicznie odbywały się warsztaty tematyczne dla dzieci w lokalnych szkołach , kolejne tygodniowe akcje wakacyjne, wiele innych inicjatyw na rzecz rozwoju i wychowania dzieci i młodzieży. Przez 10 lat przez VIDES przeszło wielu młodych ludzi, którzy służyli dzieciom jako animatorzy i wychowawcy, a gdyby zebrać ich teraz wszystkich razem, byłby to nie mały sztab.  Od początku  działalności nigdy nie zabrakło na naszej drodze ludzi chętnych, aby wspomagać to co robimy- darczyńców, ofiarodawców, rodziców, przyjaciół i wielu ludzi o sercu chętnym do pomocy.

 

Właśnie z tymi myślami był przygotowywany uroczysty jubileusz 10-lecia działalności VIDES w Trójwsi. Odbył się on w sobotę 17 września. Motywem przewodnim wspólnego świętowania była wdzięczność, którą wpierw wyraziliśmy Panu Bogu. Eucharystię w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej oprawił ks. Piotr Wolny, salezjanin obecnie posługujący we Francji. To właśnie VIDESowi zawdzięcza on swe pierwsze spotkanie z salezjanami księdza Bosko, których spotkał podczas wolontariatu w Maroko. W czasie Eucharystii wszyscy obecni: siostry zakonne, wolontariusze, dzieci wraz z rodzicami, samorząd naszej gminy, darczyńcy, przyjaciele VIDESu i wielu zaproszonych gości, wspólnie dziękowali za dar obecności Stowarzyszenia w lokalnym społeczeństwie oraz za wszystkich, którzy VIDES tworzyli i tworzą oraz tych bez których jego działalność była niemożliwa.

 

Po mszy świętej wszyscy udali się do hali widowiskowej istebniańskiego gimnazjum, gdzie odbyła się dalsza część świętowania. Na początku animatorzy wprawili wszystkich w nastrój zadumy i refleksji, przedstawiając piękną i wymowną pantomimę pt. „Ręce”. Następnie wystąpiła prezes stowarzyszenia, s. Halina Koćwin, salezjanka, która przed laty pracowała w Wiśle i to właśnie ona rozpoczęła pracę wpierw pracę z młodzieżą, a następnie przygotowała ich do pracy z dziećmi. Siostra Halina opowiedziała o tym, czym jest VIDES, jakie były jego początki, jak wygląda w innych częściach świata, ponieważ jest to Stowarzyszenie międzynarodowe, które ściśle współpracuje ze zgromadzeniem Sióstr Salezjanek. Dlatego na nasz Jubileusz zaproszona została siostra inspektorka inspektorii warszawskiej, do której należymy. W jej imieniu obecna była s. Krystyna Stolarczyk, wikaria inspektorialna, która opowiedziała o swoim doświadczeniu i zetknięciu z młodymi wolontariuszami VIDES.

W dalszej części przyszedł czas, aby wyrazić słowa wdzięczności osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się dla dobra VIDES w Trójwsi, wspierały i wspierają jego działalność.

Pamiątkową statuetkę otrzymali: Danuta Rabin- wieloletnia wójt Gminy Istebna, Henryk Gazurek- obecny wójt, księża Jerzy Patalong i Tadeusz Pietrzyk- wieloletni i obecny proboszcz parafii istebniańskiej, Grażyna Przybyła, Andrzej Ryłko, Bogdan Ligocki- dyrektorzy szkół, w których odbywają się zajęcia i akcje wakacyjne dla dzieci oraz wiele innych inicjatyw, Elżbieta Legierska- Niewiadomska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, Piotr Bury, Zbigniew Kukuczka, Renata i Eugeniusz Kawulok, Małgorzata i Zbigniew Kawulok, Zdzisław i Leszek Legierscy – lokalni przedsiębiorcy, którzy nie raz wspierali VIDES materialnie, pani Stefania Kędzior, Anna Kawulok, Mariola Czyż i Marta Wolna- matki wolontariuszy, które nieustannie służą pomocą i doświadczeniem oraz ks. Piotr Wolny, który był pierwszym wolontariuszem VIDES Trójwieś i nadal pamięta o swoich korzeniach. To grupa tych ludzi, którym zawdzięczamy najwięcej, jednocześnie pamiętamy, że lista osób nam życzliwych jest o wiele dłuższa.

Spośród zaproszonych gości głos zabrali: samorządowcy Gminy Istebna z wójtem na czele, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury oraz dyrektorzy szkół. Przekazali oni słowa uznania, wdzięczności i życzenia dalszej owocnej pracy i współpracy.

W dalszej części, zrobiło się bardziej dynamicznie. Scenę oddaliśmy dzieciom, które razem z animatorami zaśpiewały piosenkę „Pokój to skarb w twoich rękach”. Był to hymn pierwszej akcji wakacyjnej, którą napisali i skomponowali ówcześni animatorzy muzyczni. Jubileusz był piękną okazją, aby przypomnieć sobie przesłanie tej piosenki, a zaraz po niej rozległo się wesołe wołanie o Janku Bosko w piosence „Gdy Janek Bosko jeszcze małym chłopcem był”. Przyszedł też czas, aby w ruch wprawić publiczność i gości. Wolontariusze VIDES z Krakowa i Trójwsi  prowadzili dla nas tańce integracyjne. Po tanecznych zabawach wszyscy nabrali apetytu i z chęcią kosztowali pyszności, które czekały w jadalni. Dzięki kulinarnym fantazjom Karczmy Pod Ochodzitą z Koniakowa, nasi goście mogli smakować świetnych sałatek, koreczków, serów a nawet sushi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami świętowali jubileusz 10-lecia naszej działalności. Wszystkim Wam wiele zawdzięczamy i z serca za wszystko dziękujemy.

Nie mamy zamiaru zaprzestać na 10-ciu latach – w dalszym ciągu chcemy pracować i angażować się w życie społeczne, a w sposób szczególny w wychowanie i rozwój młodego pokolenia. Mamy nadzieję, ze wspólnie z Wami dożyjemy kolejnych, pięknych rocznic i okazji do wspólnego świętowania.

Pantomima „Ręce” w wykonaniu wolontariuszy

Występ dzieci i animatorów

Podziel się