Półkolonie w Czarni 02.07.18r. – 08.07.18r.

Podziel się

„Opowieści z Narni, tym razem w Czarni”

czyli półkolonie z wolontariuszami „VIDES”.

W tym roku po raz drugi zorganizowaliśmy półkolonie letnie dla około 100 dzieci w Czarni.

Przybyło tam 29 wolontariuszy z Ostrołęki, Krakowa, Warszawy, Mielca, Poznania, Suwałk i Czarni. W tym roku pomagało wiele osób z Gminy Czarnia.

Półkolonie odbywały się w dniach 2-7 lipca 2018 r. Na koniec, w niedzielę 8 lipca, odbył się festyn rodzinny. W niedzielę 1 lipca w kościele pw. NP NMP w Czarni miała miejsce uroczystość przyjęcia nowych wolontariuszy w szeregi „VIDES”. Większość z nich pochodzi z terenu gminy Czarnia i Ostrołęki. Pomagali oni podczas organizacji półkolonii i festynu rodzinnego. Program półkolonii był bardzo bogaty. Wolontariusze prowadzili wiele warsztatów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dzieci ozdabiały okładki na zeszyty (scrapbooking), świeczniki (decoupage), przygotowały organizery na swoje biurko (patyczkowe szaleństwo), wykonywali bransoletki lub różańce (koralikowe projekty), ozdabiali pudełeczka na swoje dziecięce skarby (osikowa kraina), wykonali maskotki ze skarpet oraz własny autoportret w pokoju cieni, zmierzyli się ze sztuką przygotowania marionetek. Poznali też kilka tajników z robotyki i programowania, co było dla dzieci bardzo interesujące.

Nie zabrakło zabaw ruchowych, sportowych i cyrkowych. Półkolonie odbywały się pod hasłem „Opowieści z Narni, tym razem w Czarni”. Dlatego też wszyscy pozowali do wspólnych zdjęć przebrani za bohaterów z cyklu książek C. S. Lewisa.

Każdego dnia w kościele parafialnym w Czarni była wspólna modlitwa Słowem Bożym, połączona z Adoracją Najświętszego Sakramentu i śpiewem uwielbienia. Cieszyliśmy się, że ta modlitwa i uwielbienie cieszyły się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców.

Zwieńczeniem półkolonii był Festyn Rodzinny, który odbył się w niedzielę 8 lipca na boisku szkolnym. Impreza rozpoczęła się od podziękowań. Siostry dziękowały pracownikom Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarni za pomoc w organizacji półkolonii i festynu, dyrektorowi PSP w Czarni za bezpłatne użyczenie wszystkich obiektów, a rodzicom za wsparcie i poświęcenie. Podziękowanie dla organizatorów półkolonii i festynu rodzinnego złożyli sekretarz Urzędu Gminy w Czarni Grzegorz Kamzelski  i dyrektor PSP Witold Kuczyński. Kierowany przez niego Kurpiowski Zespół Folklorystyczny Carniacy wystąpił także dla uczestników festynu. Na zakończenie członkowie zespołu Carniacy z wolontariuszami „VIDES” zaśpiewali wspólnie piosenkę kurpiowską.

 

Podziel się