Formacyjnie i integracyjnie w Istebnej

Podziel się

„Krzyż i orzeł nad życiem naszym Panie, niechaj królują od chrztu po skonanie”

Słowa tej pieśni były mottem przewodnim weekendowego spotkania formacyjno-warsztatowego grupy VIDES w Trójwsi z animatorami Oratorium Sióstr Salezjanek z Garbowa, na czele z Siostrą Kingą- Salezjanką.

Planowane było już od dawna, a wybrana data niemalże zbiegała się z obchodami Jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polski. Była to zatem świetna okazja, by zgłębić ten temat i przyswoić go młodym ludziom. Grupa ponad dwudziestu animatorów szukała podwalin, korzeni swojej tożsamości- jako chrześcijan, Polaków i jako animatorów, którzy służą innym w duchu pedagogiki św. Jana Bosko.

Po krótkim wprowadzeniu, integracji dwóch grup z różnych środowisk, był czas również na warsztaty dla młodych animatorów. Obie grupy na co dzień zajmują się animacją czasu wolnego dzieci i młodzieży, dbaniem o ich rozwój i dobre wychowanie. Dlatego czas warsztatów był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów oraz do doskonalenie swoich umiejętności. Wieczorem, dzięki uprzejmości Sióstr Służebniczek na Buczniku w Istebnej mogliśmy w ich klasztornej kaplicy przeżywać adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz uczestniczyć w Eucharystii, którą w intencji rodziny salezjańskiej, wszystkich salezjańskich grup, odprawił ks. Grzegorz Strządała- istebniański wikariusz. Ewangelia tamtego wieczoru przedstawiła nam obraz rozmnożenie na pustyni chlebów i ryb. Ta scena jest ewangeliczną ikoną wolontariatu i służby drugiemu człowiekowi. Podczas kazania ksiądz nawiązując do pierwszego czytania zaznaczył mocno, co tak naprawdę jest największą radością chrześcijanina. Otóż największą radością chrześcijanina jest cierpień dla imienia Jezusa. Nie na pokaz, nie celowo, lecz w swojej szarej codzienności, znosząc trudy i przeciwności jakie napotykamy.

 

W sobotę z samego rano kolejny dzień rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy, apotem śniadania, by nabrać sił na spotkanie i pracę z dziećmi podczas VIDESowego Oratorium. Dzieci chętnie bawiły się z naszymi gośćmi, były jak zawsze bardzo otwarte i pogodne. Korzystając z bogactwa i różnorodności talentów animatorów z Garbowa, mieliśmy sposobność zrobić dla dzieci profesjonalny warsztat taneczny oraz warsztat muzyczny, który poprzedził warsztat sportowy na hali gimnastycznej. Jest to czas, w który dzieci angażują się bardzo mocno, chcąc nauczyć się czegoś, a przy okazji dobrze się bawiąc. Nieodzownym punktem każdego spotkania Oratorium jest tzw. Przystanek PKS, czyli przystanek, chwilka, by Posłuchać Kogoś Sensownego. Tym razem bardzo krótko, ale treściwie mówiła do nas Siostra Kinga- Salezjanka z Garbowa. Mówiła o dwóch symbolach, które zawsze mają nam towarzyszyć- krzyż i orzeł. Zapytała również dzieci, czy one pamiętają swoją datę chrztu i poprosiła, by w swoim kościele, w prezbiterium, dobrze się rozglądając znalazły orła i to nie jednego.

 

W sobotni wieczór animatorów odwiedził ks. Bogusław Kastelik, który wygłosił konferencję o młodych ludziach, opierając się na przykładach z życia św. Jana Pawła II. Następnie odprawił dla nas Eucharystię w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. Modliliśmy się w sposób szczególny w intencji Polskiej młodzieży.

Czas tego weekendowego spotkania był czasem bardzo wyczekiwanym i potrzebnym. Młodzieży, która zaangażowana jest w bezinteresowne działania na rzecz lokalnej społeczności, potrzebne są chwile, w których mogą pobyć ze sobą, umocnić więzy, jakie ich łączą, wymienić zdania i poglądy.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że to spotkanie mogło się odbyć i było tak bogate.

Dziękujemy Kasi Sobczyńskiej za zdjęcia !

Podziel się