13 Inspektorialne Święto Młodych w Istebnej

Podziel się

Młodzież Salezjańska to tak zwany Salezjański Ruch Młodzieżowy, w skrócie MGS ( z włoskiego: Movimento Giovanile Salesiano ). Zrzesza on młodzież, która na co dzień spotyka się, pracuje z księżmi salezjanami lub siostrami salezjankami. Do Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego należy także młodzież ze Stowarzyszenia VIDES.
Tradycją MGS-u są organizowane dwa razy w roku Święta Młodych, na które przyjeżdża młodzież wraz z siostrami z całej Polski. W ostatnich latach spotykaliśmy się w Warszawie, Krakowie, Ostrowie Wielkopolskim, Jastrzębiu i Oświęcimiu. Na listę tych spotkań wpisała się również Istebna.
W dniach 11-13 października tego roku w Gimnazjum im Jana Pawła II w Istebnej odbyło się już 13 Inspektorialne Święto Młodych pod hasłem „Z pośpiechem w góry”. Gospodarzami tego Święta była młodzież ze Stowarzyszenia VIDES, działająca już od kilku lat w Trójwsi. W piątkowe po południe zagościła w holu gimnazjum rekordowa ilość uczestników dotychczasowych Spotkań, aż 200 osób z różnych zakątków kraju, w tym bardzo liczna grupa młodzieży z Trójwsi.
Nasze Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnej integracji i zabaw, aby zrobiło się radośniej. Nasz pierwszy dzień zakończyła modlitwa przed Najświętszym Sakramentem.
Sobota była czasem na wyprawę w góry … z pośpiechem. Celem wyprawy była japońska kapliczka na Polance, gdzie młodzież poznawała jej historię. Było to również miejsce na modlitwę różańcową. W drodze na Polankę toczyły się rozmowy na tematy związane z życiem codziennym młodych, z tym co robią, jak trafili do sióstr salezjanek, czym się zajmują w swoich grupach, oratoriach. Był to czas wzajemnego dzielenia się swoim przeżyciami oraz ubogacania się doświadczeniami. Młodzież często narzekają na to, co ich otacza, co zastają w swojej codzienności, dlatego warto jest posłuchać rówieśników z innego środowiska, otoczenia, bo często okazuje się, że inni mają jeszcze gorzej. Wtedy dopiero doceniają to, co maja, czym są otoczeni. Wyjście w góry uczy również współpracy, jest okazją do uczenia się cierpliwości- do siebie, do innych oraz w osiąganiu szczytu. Kolejnym miejscem, które odwiedzaliśmy była Izba Pamięci Jerzego Kukuczki. Żona himalaisty, Cecylia Kukuczka w piękny i wzruszający sposób opowiadała o swoim mężu, który ukochał góry i nie mógł bez nich żyć. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści o wyprawach w Himalaje, oglądali sprzęty do wspinaczek i podziwiali siłę pani Cecylii, że nadal z tak wielką miłością do męża przekazuje innym jego historię.
W dalszej części dnia był czas na odpoczynek, dzielenie się świadectwem swojego życia. Kulminacyjnym punktem Spotkania była Eucharystia, którą celebrował ks. Tadeusz Pietrzyk, proboszcz parafii w Istebnej. Msza Święta  połączona była z zawierzeniem naszego życia oraz losów całego świata Matce Bożej, którego  w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i całym Kościołem dokonali przedstawiciele młodzieży i sióstr salezjanek.
Na zakończenia dnia, do późnych godzin wieczornych młodzież i siostry nadal wspólnie świętowali, tańcząc i bawiąc się.
Niedzielny poranek to czas, kiedy trzeba zbierać się w drogę powrotną do domów. Na pamiątkę tego Spotkania każdy otrzymał salezjański breloczek i błogosławieństwo sióstr, tak zwany „krzyżyk na drogę”.
Tegoroczne Spotkanie Młodych w Istebnej było naprawdę wyjątkowe. Nie tylko ze względu na ilość uczestników, ale i na atmosferę, która zapanowała.
Chcemy również podziękować osobom, które dopomogły nam w organizacji tego Spotkania. Dziękujemy serdecznie: Władzom Gminy Istebna na czele z panią Wójt Danutą Rabin, dyrekcji Gimnazjum na czele z panem Bogdanem Ligockim oraz pani Cecylii Kukuczce.

Słowa uznania należą się także młodzieży Stowarzyszenia VIDES, która nie tylko brała udział w Spotkaniu Młodych, ale również wzięła na siebie odpowiedzialność za jego przygotowanie, dbanie i troskę o wszystko i wszystkich.

Galeria zdjęć

 

Podziel się