„W Trójwsi jest BOSKO!” wspomnienia z akcji wakacyjnej

Podziel się

Boski tydzień, boska zabawa, boskie warsztaty – takich określeń można wymieniać jeszcze wiele, a wszystkie z nich dotyczą akcji wakacyjnej dla dzieci w całej Trójwsi.

Stowarzyszenie VIDES już po raz jedenasty zorganizowało tygodniowy cykl zajęć warsztatowych dla dzieci z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Nasza gromadka liczyła wspólnie ok 200 dzieci, a nad nią czuwała grupa 20 animatorów- wolontariuszy.

Już od pierwszego dnia w lokalnych szkołach, gdzie odbywały się nasze spotkania królowała radość i moc dziecięcych uśmiechów, a entuzjazm wszedł w nawyk każdemu – najpierw animatorom, a potem również ich młodym podopiecznym. Przez sześć dni dzieci uczestniczyły w warsztatach tematycznych: plastycznych, muzycznych, sportowych i krajoznawczych. Na dobry początek każdego dnia towarzyszyła nam wspólna zabawa i modlitwa, a w jego połowie był czas na drugie śniadanie. Miejsca spotkań przypominały turyńskie Oratorium księdza Bosko, które przed prawie 200. laty założył on na Valdocco, by pomagać ówczesnym młodym ludziom. Duch księdza Bosko towarzyszył nam każdego dnia, gdyż w tym roku w sposób szczególny rozważaliśmy z dziećmi jego słowa napisane w listach. Nasz święty patron podpowiadał nam, że bycia dobrym i serdecznym jest kluczem do szczęśliwego życia i spotkania się ze wszystkimi w  niebie. Zachęcał dzieci, by żyły ze sobą w dobrych i przyjacielskich relacjach, a animatorów zapewnił, że „w życiu nie zabraknie wam trzech rzeczy: pracy, chleba i nieba”.

Dniem szczególnym podczas akcji wakacyjnej jest zawsze dzień wycieczki. Tym razem pojechaliśmy wspólnie do Cieszyna, aby w kinie Piast przyglądnąć się z bliska ekranizacji opowieści  Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. „Mały Książe”.  Dzieciom bardzo podobała się ta opowiastka o przyjaźni i wrażliwości, niektóre nie kryły wzruszenia. Następnie cała grupa udała się do teatru im. Adama Mickiewicza, gdzie sam dyrektor, pan Andrzej Łyżbicki oprowadził nas po kulisach, scenie i garderobie. Cieszyn prócz kina i teatru ma wiele urokliwych miejsc i zakamarków. Dlatego udaliśmy się również na Rynek, do Studni Trzech Braci oraz na Wzgórze Zamkowe. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki, ale w drodze powrotnej miały jeszcze sporo sił na zabawę i wspólne śpiewanie.

Tegoroczna akcja wakacyjna zakończyła się wielkim Festiwalem Radości, podczas którego dzieci prezentowały to, czego nauczyły się na warsztatach w minionym tygodniu, swoje prace plastyczne, nowe piosenki. Odbywały się także Gry Terenowe i Turnieje Piłki Nożnej, a to wszystko po to, by każde dziecko znalazło przestrzeń dla siebie, by robiło to co lubi robić.

Wszyscy wolontariusze składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy udzielili nam swojego wsparcia i przyczynili się do ubogacenia akcji wakacyjnej:

Wójtowi Gminy Istebna – Henrykowi Gazurkowi

Dyrekcjom Szkół – Grażynie Przybyła, Andrzejowi Ryłko, Bogdanowi Ligockiemu

Właścicielom pizzerii Werona – Renacie i Eugeniuszowi Kawulok

Firmie Maspex z Tych

Przede wszystkim dziękujemy wszystkim dzieciom, za Wasz udział i zaangażowanie. To dzięki Wam mogliśmy tę akcję tworzyć, a teraz pozostało nam po niej wiele pięknych wspomnień. Dziękujemy również Rodzicom za zaufanie, którym po raz kolejny nas obdarzyli.

Oby w Trójwsi zawsze BOSKO! Tego życzymy Wam wszystkim i sami sobie.

W imieniu wszystkich Wolontariuszy
Karina Czyż

Podziel się