Tygodniowa akcja dla dzieci już za nami

Podziel się

W piątek 21 sierpnia w amfiteatrze „Pod Skocznią” w Istebnej zakończyła się tygodniowa akcja wakacyjna dla dzieci „W Trójwsi jest BOSKO!”.

200 lecie urodzin św. Jana Bosko – ta uroczysta okazja towarzyszyła tegorocznej akcji wakacyjnej od początku do końca. Wpierw w sobotni wieczór 15 sierpnia, okrągłe 200 urodziny księdza Bosko świętowała młodzież tańcząc, bawiąc się oraz adorując Jezusa w Najświętszym Sakramencie.  Młodzi modlili się  w intencji młodzieży za wstawiennictwem św. Jana Bosko, o to, aby nie zabrakło na ich drodze ludzi wartych naśladowania, autorytetów, za którymi będą mogli pójść.

16 sierpnia rozpoczęła się akcja dla dzieci. Podczas pierwszego spotkania w lokalnych szkołach nie zabrakło kolorowych balonów, radosnych piosenek i okrzyków dla księdza Bosko, który równe 200 lat temu przyszedł na świat we Włoszech.

Ta radosne świętowanie zainaugurowało cykl spotkań i warsztatów dla dzieci. W Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie animatorzy każdego dnia z otwartymi ramionami witali dzieci w progach szkół, które stawały się na ten czas swoistym Oratorium – czyli miejscem do zabawy, nauki i modlitwy, gdzie panowała radość i przyjazna wszystkim atmosfera.

Ulubionym elementem akcji wakacyjnych są warsztaty tematyczne, realizowane po to, by dzieci mogły rozwijać swoje talenty, pasje i i zainteresowania.
Na warsztacie plastycznym powstawały piękne rzeźby z plasteliny, postacie z bajek oraz wioska smerfów malowana farbami. Warsztat muzyczny to przede wszystkim śpiew, gra na instrumentach ale również i nauka jak samemu stworzyć instrument wzbogacający śpiewanie np. grzechotki z kamyków i kubeczków. Uwielbianym warsztatem przez wszystkich chłopców jest rzecz jasna warsztat sportowy, który odbywał się na przyszkolnych boiskach. Sport to nie tylko piłka nożna – na tym warsztacie dzieci musiały poznać dobrą rozgrzewkę, tory przeszkód oraz zdrową rywalizację w duchu fair play.
Dla przyszłych adeptów teatru w Koniakowie i Istebnej odbywał się również warsztat teatralny, gdzie dzieci mogły nauczyć się dobrych ćwiczeń aktorskich, obycia ze sceną oraz jak można bawić się za pomocą gier i zabaw aktorskich.
W Istebnej była jeszcze jedna propozycja warsztatowa dla dzieci – warsztat krajoznawczy. Jest on bardzo lubiany i oblegany przez naszych młodych uczestników. W tym roku wielkim wyzwaniem ale też wielką radością było rozbijanie namiotów. Przy Gimnazjum w Istebnej jednego po południa powstało pole namiotowe pełne zaangażowanych dzieci.

Tydzień spotkań w ramach akcji nie mógłby istnieć bez wycieczki. Tym razem wszystkie trzy grupy wybrały się na pieszą wycieczkę do Wyrchczadeczki w Jaworzynce. Po drodze były dla nich przygotowane podchody, aby marsz nie stał się nudny i uciążliwy. Dzieci ochoczo szukały i rozwiązywały zadania. Nie zabrakło im siły i energii, aby wraz z pracownikami Nadleśnictwa Wisłą móc zwiedzać hodowlę głuszca, bank genów świerka oraz oglądać sadzonki drzew. Podczas wycieczki przygotowane było dla wszystkich ognisko z kiełbaskami i ciepłą herbatą. Po całym dniu przyrodniczych wrażeń dzieci wróciły do szkół autokarami.

Dzień zakończenia akcji wakacyjnej to wspólne spotkanie dzieci z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa w amfiteatrze „Pod Skocznią” w Istebnej, gdzie dzieci doskonale bawiły się w Wielkiej Grze terenowej.  Oprócz wspólnej zabawy był czas na pokazanie na scenie efektów swojej tygodniowej pracy: prezentację przedstawień, piosenek, prac plastycznych.  Akcja zakończyła się wspólną modlitwą.

Serdeczne podziękowania kierujemy do:
– Dyrekcji szkół, w których odbywały się zajęcia: pani Grażyny Przybyła z SP 1 w Jaworzynce, pana Andrzeja Ryłko z SP 1 w Koniakowie oraz pana Bogdana Ligockiego z Gimnazjum w Istebnej;
– władz gminy Istebna za udzielenie wsparcia finansowego dla naszej akcji
– właścicielom pizzerii WERONA za ufundowanie lodów dla dzieci

Specjalne podziękowania należą się rodzicom, którzy nie bali się zaufać młodym animatorom i każdego dnia zostawiali swoje pociechy na naszych zajęciach.  Bóg zapłać !

Wszystkie dzieci zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez Stowarzyszenie VIDES.

Galeria zdjęć

 

Podziel się