„Spotkanie z Ludźmi Kultury” już za nami

Podziel się

Ideą Spotkania z Ludźmi Kultury jest rozmowa dzieci z dorosłymi o tematach, które dotyczą lokalnej kultury, zwyczajów i tradycji.  Spotkaniu towarzyszy również przesłanie, że jest ono okazją do wpajanie najmłodszym lokalnych wartości takich jak gwara, strój regionalny, zwyczaje, przywiązania do tradycji.

W tym roku w sposób szczególny chcieliśmy zwrócić uwagę dzieci, młodzieży  i wszystkich gości na wartość, jaką jest życiowa pasja.

Naszymi gośćmi byli:

Lucyna Ligocka – Kohut ze Stowarzyszenia i muzeum artysty Jana Wałacha w Istebnej

Katarzyna Rucka – Ryś z muzeum regionalnego „Na Grapie” w Jaworzynce

Józef Michałek z Centrum Pasterskiego w Koniakowie

Spotkanie odbyło się w piątek 17 czerwca w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej na Dzielcu w Istebnej,
a wszystkich przybyłych przywitała góralska muzyka i śpiew w wykonaniu kapeli Zespołu Regionalnego Istebna na czele z panią Marysią Motyką.

Po przywitaniu wszystkich gości i naszych młodych reporterów w kilku zdaniach przedstawiony został projekt „Nie jestem szalony- chcę z Trójwsi na salony”, w ramach którego odbywało się owo spotkanie. Następnie głos zabrały dzieci, które wpierw pytały gości o jak mogą spędzać swój wolny czas w miejscach, które oni reprezentują, jaka jest ich recepta na nudę. Pani Lucyna opowiedziała wszystkim o urokliwym miejscu w bajkowym zakątku Andziołówki, jakim jest właśnie muzeum i pracownia wielkiego, istebniańskiego artysty Jana Wałacha. Zarówno dzieci jak i młodzież mogą tam poznawać życiorys artysty, jego drogę rozwijania pasji i talentu, podziwiać jego dzieła jak również spędzić atrakcyjnie czas na warsztatach artystycznych, które w tym roku po raz pierwszy Stowarzyszenie prowadzi. W muzeum regionalnym „Na Grapie” w Jaworzynce, jak opowiedziała nam pani Katarzyna, odwiedzający poznają doroczną obrzędowość, zwyczaje, zwiedzają starą chałupę, stodołę. Muzeum ma w swojej ofercie również aktywizujące warsztaty dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w ubijaniu masła, wyszywaniu haftem krzyżykowym czy robieniu zielników. Natomiast pan Józef przedstawił bogatą w wełnę ofertę warsztatów dla dzieci, ale nie tylko – w Centrum Pasterskim w Koniakowie można posłuchać prelekcji o tym, jak powstają sery, spróbować ich , obejrzeć wystawę sprzętów pasterskich i nakarmić owce, które znajdują się w zagrodzie.

Z racji tego, iż wszystkie te miejsce powstały z pasji, dzieci zapytały naszych gości, co ich zdaniem znaczy żyć z pasją i jaką radę daliby młodemu pokoleniu, aby ono tak właśnie żyło. Każdy z gości opowiedział czym dla niego jest życie z pasją i poradził, by w życiu słuchać głosu serca. Na zakończenie tej dyskusji zapytano czym dla mnie w życiu  jest pasja? Odpowiedziałam krótko: w moim życiu pasja jest tym czymś, bez czego nie da się żyć.

Po skończonych rozmowach dzieci w dowód swojej wdzięczności za ubogacenie nas swoją wiedzą i za podzielenie się ze wszystkimi swoimi myślami, wręczyły gościom pamiątkowe dyplomy. W dalszej części wolontariusze projektu wcieleni w aktorskie role rozbawili wszystkich do łez swoim skeczem „Poczta”.

Z całego serca chcemy podziękować wszystkim gościom przybyłym na Spotkanie z Ludźmi Kultury, kapeli Zespołu Istebna, dzieciom, młodzieży, pani Teresie Łaszewskiej – sekretarz Gminy Istebna, pani Anecie Legierskiej – zastępcy dyrektora Ośrodka Kultury w Istebnej oraz naszym wolontariuszom, którzy zadbali o przygotowanie sali i poczęstunku.

Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Wisła mogliśmy się spotkać w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej, dlatego chcemy na ręce pana Zbigniewa Vasina złożyć podziękowania za użyczenie nam tego miejsca i okazaną życzliwość.

Spotkanie organizowane w ramach projektu „„Nie jestem szalony- chcę z Trójwsi na salony” współfinansowanego ze środków programu Fundacji Banku Zachodniego WBK „Bank Dziecięcych Uśmiechów”

Granty_BZWBK_fundacji_dotacje_inicjatywy

Podziel się