IŚM w Łodzi stało się już wspomnieniem

Podziel się

Pod hasłem „Wybierz Życie” odbyło się tegoroczne  ogólnopolskie Święto Młodzieży Salezjańskiej w Łodzi . W grupie dwustu młodych ludzi, którzy do Centralnej Polski zjechali się z różnych stron kraju znaleźli się także wolontariusze VIDES z Trójwsi.

Od kilku lat nasi młodzi animatorzy i wolontariusze Stowarzyszenia VIDES  wyjeżdżają w różne miejsca Polski, by uczestniczyć w spotkaniach Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego.  Spotkanie te organizowane są przez Siostry Salezjanki Inspektorii Warszawskiej.  Jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych weekendów w całym roku  . Dlaczego? Ponieważ spotykanie innych młodych, z którymi łączy nas ten sam duch – salezjański duch księdza Bosko, niesie ze sobą wiele niezapomnianych przeżyć i przygód.

Spotkanie „Wybierz Życie” rozpoczęło się od integracji i wprowadzenia nas w tematykę Święta. Piątkowy wieczór spędziliśmy na adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której była okazja do wyspowiadania się. Adorację prowadził ks. Jacek Krzypkowski SDB – człowiek, który miał się nie narodzić, gdyż  rodzina chciała by jego  przerwała ciążę. Od dziecka bardzo się jąkał i jednocześnie marzył, by zostać kapłanem. Do egzaminu na prawo jazdy podchodził 25 razy. Od siedmiu lat uczestniczy w terapii mowy. Jest przykładem niezwykłej wytrwałości – wszystko poczytuje jako dar Boży. Z pełnym przekonaniem można o nim powiedzieć „dusza człowiek” . Skradł serca młodzieży swoją prostotą, radosnym usposobieniem i otwartością, a gdy przyszło nam się z nim pożegnać, każdemu łezka kręciła się oku.

Kolejnego dnia poznawaliśmy Błogosławioną Piątkę Poznańską – pięciu młodych chłopaków z poznańskiego Oratorium, którzy za wierność Bogu i Ojczyźnie ponieśli śmierć podczas II Wojny Światowej. Obejrzeliśmy poruszający spektakl o ich aresztowaniu i pobycie w niemieckich więzieniach. W rozmowach po spektaklu młodzież podkreślała, że najbardziej poruszył ich moment kiedy umierali, ponieważ tak tragiczne wydarzenie Błogosławieni Oratorianie  przyjęli z wielkim spokojem i radością, że będą mogli spotkać się ze Swym Panem.

Swoim świadectwem z młodymi podzielił się również Alek Beta- polski judoka, brązowy medalista mistrzostw Europy w 2016 roku, zwycięzca zawodów Pucharu Świata w Tallinie w 2014 roku  i Pucharu Europy w Bratysławie w 2014 roku, dwukrotny mistrz Polski (2012, 2014) oraz brązowy medalista mistrzostw Polski 2016r. Opowiedział on historię swego życia akcentując szczególnie swoje nawrócenie dzięki modlitwie różańcowej.  Zachęcał młodzież, by zdać się na najlepszego Trenera, którym jest Jezus Chrystus.

Następnie mieliśmy okazję, by wysłuchać opowieści i obejrzeć pokaz zdjęć z pielgrzymki do Santiago de Compostela, którą przeżyli animatorzy z Warszawy wraz z s. Beatą salezjanką.

Po południem wyszliśmy na miasto, by poznać Łódź, a przede wszystkim, by uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej przez ks. Jacka.
Sobotniego wieczoru nie zabrakło okazji na wspólną zabawę i dzielenie się talentami podczas Festiwalu Życia. Miał on dać okazję młodzieży do wyrażenia siebie, podzielenia się swymi pasjami i umiejętnościami.

W niedzielę przyszedł czas podziękowań i rozesłania. Każdy uczestnik Święta Młodych otrzymał od Sióstr błogosławieństwo i namaszczenie olejami na swoją drogę życia.

Czas spędzony w Łodzi był dla każdego okazją do odświeżenia wartości jakie wyznajemy, naładowania baterii do dalszego działania oraz resetem od codziennych zajęć i obowiązków.  Dla młodzieży była to również okazja, by popatrzeć na dzisiejszy świat z innej perspektywy, by poznać innych ludzi, którzy szerzą dobro tam, gdzie są. Po za tym- podróże kształcą i to wszechstronnie. Niektórzy mogli po raz pierwszy w życiu jechać tramwajem czy poznać zakamarki ulicy Piotrkowskiej.  A to, co przeżyli, wszystkie chwile i spotkania, które poruszyły ich serca będą pewnie długo zapamiętane.

Karina Czyż

Podziel się