Projekt edukacyjny dobiegł końca

Podziel się

„Nie jestem szalony- chcę z Trójwsi na salony” – projekt dla dzieci

Z rozmachem ruszył projekt edukacyjny Stowarzyszenia VIDES dla dzieci z Trójwsi, który przewiduje wycieczki po Jaworzynce, Istebnej i Koniakowie, połączone z ciekawymi warsztatami.

W trzy czerwcowe soboty: 4, 11 i 18 dzieci z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa udawały się na wycieczki edukacyjne i odwiedzały ciekawe miejsca w Trójwsi beskidzkiej.

Udaliśmy się do Muzeum Regionalnego „Na Grapie” w Jaworzynce, by poznawać życie dawnych górali. Dzieci zwiedziły muzeum, starą chałupę i stodołę oraz uczyły się, jak robić masło. Swojego wyrobu mogły potem skosztować zajadając kanapki i popijając pyszną herbatą z zielin. Po gościnie przyszedł na czas na pracę warsztatową. Dzieci uczyły się haftu, robienia kwiatków z bibuły oraz robiły zielniki. W pomoc przy warsztatach byli zaangażowani młodzi wolontariusze, a głównymi instruktorkami były Katarzyna Rucka- Ryś i Magdalena Łacek. Bardzo dziękujemy za wyjątkowy czas spędzony „Na Grapie”, za ciekawe opowieści oraz przekazywane dzieciom wartości takie jak: gwara, tradycja czy zwyczaje.

Kolejnym miejscem na mapie naszych małych podróży było muzeum i pracownia artysty Jana Wałacha na Andziołówce. W malowniczym zakątku Istebnej dzieci poznawały historię życia, trud zdobywania wiedzy i kształtowania swoich umiejętności Jana Wałacha – artysty wywodzącego się właśnie z tego miejsca- małej drewnianej chatki na skraju istebniańskiego lasu. Prócz prelekcji i zwiedzania uczestnicy wcielali się w rolę małych artystów. Rysowali, malowi, tworzyli linoryty i je odbijali. Z pod rąk dzieci wyszły naprawdę niesamowite prace, z czego jesteśmy bardzo dumni. Ciekawe propozycje rozwijania talentów artystycznych, odpowiedni instruktaż sprawiły, że tego dnia sztuka nikogo nie nudziła, a przy okazji każdy dobrze się bawił odciskając na płóciennej torbie linorytowe twory. Warsztaty prowadzone były przez panią Ewę Cudzich oraz panią Natalię Kocierz, a pomocą służyli wolontariusze Stowarzyszenia VIDES.
Serdecznie dziękujemy za współpracę przy realizacji projektu stowarzyszeniu im. artysty Jana Wałacha, za ciekawe opowieści oraz rozbudzające w dzieciach pasję warsztaty.

Dzięki uczestnictwu w projekcie dzieci z Trójwsi mogły również zagościć w Centrum Pasterskim w Koniakowie. Jest to miejsce, gdzie dzieci mogły zobaczyć owce w zagrodzie, mogły je karmić, oglądały wystawę tradycyjnych sprzętów używanych w pasterstwie, wysłuchały prelekcji i oglądały pokaz o wyrobie owczych serów i o tym, jak powstaje włóczka. Po pokazie oczywiście każdy mógł skosztować serów, porównać czy bardziej smakują mu sery wędzone, czy te „bielsze”.
Bardzo ciekawą propozycją warsztatową dla dzieci były warsztaty z obróbki wełny. Każdy dostał zestaw wełnianych kłębków, z których krok po kroku powstawały aniołki, pompony i różne stworki. Dzieci uczyły się, jak przy pomocy włóczki i swoich palców można stworzyć oryginalne ozdoby z wełny. Po pasterskim świecie oprowadzała nas pani Maria Kohut- żona lokalnego bacy, która prowadziła również prelekcję, pokazy i warsztaty, a pomagały jej pracownice Centrum Pasterskiego oraz nasi wolontariusze. Z serca dziękujemy za niezwykłe chwile, kiedy dzieci mogły być bliżej naszej beskidzkiej natury, mogły poznawać lokalne tradycja pasterskie oraz życie pasterzy dziś.

Dzięki realizacji tegoż projektu dzieci z całej Trójwsi zwróciły swoją uwagę na bogactwo kulturowe, historyczne i zwyczajowe swojej małej ojczyzny, obudziły w sobie poczucie lokalnego patriotyzmu, podniosły poziom własnej wartości odkrywając swoje mocne strony, rozwijając umiejętności i poznając nowych rówieśników.

Bardzo się cieszymy, że dzięki współpracy z Fundacją Banku Zachodniego WBK projekt ten mógł się odbyć oraz że mogło w nim uczestniczyć wiele dzieci z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Mamy nadzieję, że wartości, jakie zostały im przekazane będą nadal kształtowały dziecięce charaktery i ich przywiązanie do małej ojczyzny, a uśmiechy wywołane na twarzach będą długo odbijały się wesołym echem miłych wspomnień.

Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK
w ramach programu „Bank Dziecięcych Uśmiechów”

Granty_BZWBK_fundacji_dotacje_inicjatywy

 

Podziel się